274 22 22
Abonelik İndirimi
Abone olmanız durumunda % 20 indirim uygulanacaktır. Lütfen 274 22 22 numaramızdan müşteri hizmetlerimizi arayınız.

Kurye posta tarihçesi

İnsan, varoluşundan bu yana haberleşme ihtiyacı hissederek bunun için çeşitli yöntemler geliştirmiştir. İlk insanlar bağırarak haberleşmiş olsalar da, bir süre sonra bunun yetersiz olduğunu görerek alternatif yöntemler geliştirmeye başlamışlardır. Davullar ile yapılan sesli haberleşme sonralarda görsel bir haberleşme olan duman işaretleri ile de yapılır olmuştu.

duman

Yazının bulunması ile haberleşme daha da önem kazanmıştır. Yazılı metinleri taşıyacak özel yöntemlere geliştirilerek, farklı türde hayvanları, özellikle de güvercinleri kullanmışlardır.

 

gvercinKültürlerin bir yerden bir başka yere akmasındaki en önemli etken olan yazının kullanımının yayılmasıyla, belkide iletişimin en önemli adımı olan posta ve kurye taşımacılığının temelleri atılmaya başlamıştır. Mısır piramitlerinde bulunan bir vazonun üzerinde, Firavuna papirüsten yapılma bir mektubu sunarken saygı ile eğilmiş bir ulak(bugünkü anlamda kurye) figürü bulunmaktadır. Bu figür, dünyadaki ilk posta ve kurye hizmetini anlatan belge olarak kabul edilmektedir.

 

 

Günümüzde ise Posta, Kurye, Kargo Taşımacılığı, teknolojinin tüm nimetlerini kullanarak anlık gönderilerin saatler ve hatta dakikalar ile sınırlı zamanlarda alıcılarına ulaştığı muhteşem organizasyonlar halini almıştır.

dunya

Bir önceki yazımız olan Gebze Kurye başlıklı makalemizde Gebze kurye ve Gebze moto kurye hakkında bilgiler verilmektedir.

No votes yet.
Please wait...
16 Mart 2016
2.729 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Lettice diyor ki:

    Hızlı Kurye

    No votes yet.
    Please wait...

BİR YORUM YAZIN